Wymina młodzieży szkolnejWYMIANA

ROK SZKOLNY 2017/2018


MY W HISZPANII

W dniach 20-24 listopada grupa 16 uczniów z klas 2b, 2c i 2e wraz z opiekunami (Janem Sitko, Jakubem Mielniczukiem) przebywała w Hiszpanii.
Była to rewizyta w ramach wymiany polsko-hiszpańskiej ze szkołą C.E Jaume Balmes (Hospitalet de Llobregat). Po wylądowaniu na lotnisku El Prat w Barcelonie zostaliśmy gorąco przywitani przez grupę hiszpańską, która miała ze sobą transparenty oraz flagę Polski. Z lotniska udaliśmy się autokarem do szkoły, gdzie czekali na nas pani dyrektor C.E Jaume Balmes oraz pozostali pracownicy szkoły.
Po spotkaniu z dyrekcją, obejrzeniu krótkiej prezentacji na temat hiszpańskiej placówki zwiedzaliśmy sale lekcyjne, a także wspólnie nagraliśmy w studio piosenkę pt. „ Amigos para siempre ”.
We wtorek rano pojechaliśmy metrem do Barcelony. Spacerowaliśmy po dzielnicy gotyckiej, las Ramblas, Placu Katalońskim. Mieliśmy również okazję podziwiać Katedrę św. Krzyża i św. Eulalii (patronka Barcelony) w Barcelonie, Bazylikę Santa María del Mar. Byliśmy także w porcie i odbyliśmy spacer po promenadzie. Następny dzień był poświęcony aktywności fizycznej, udaliśmy się do hali sportowej w Hospitalet aby uczestniczyć w zajęciach ze spinningu (trening na rowerach stacjonarnych), baseballu i rugby.
W ostatnim dniu hiszpańskiej przygody zwiedzaliśmy Sagrada Familia oraz Park Güell-wielki projekt Gaudiego. Wieczorem w szkole odbyła się kolacja pożegnalna. Wszyscy uczestniczy wymiany otrzymali drobny upominek w postaci pamiątkowej płyty z prezentacją zdjęć i nagraną wspólnie piosenką. Podczas pięciodniowego pobytu w Katalonii grupa polska miała okazję poznać kulturę, historię oraz zwyczaje tego regionu Hiszpanii. Uczniowie również próbowali tradycyjnych potraw, tak jakich paella, tortilla de patatas, crema catalana, pa amb tomaquet, butifarrra (kiełbasa w odmianie czarnej i białej), fuet czy salchichón. Wszyscy wyjechali z Hiszpanii bardzo zadowoleni i z chęcią ponownego uczestniczenia w wymianie.
WITAJ SŁONECZNA HISZPANIO!


NAUCZYCIELE - OPIEKUNOWIE:
Jan Sitko, Monika Bogowicz, Jakub Mielniczuk, Joanna Kierska

UCZNIOWIE BIORĄCY UDZIAŁ W WYMIANIE:
Izabela Odolak, Ewa Grochola, Gabriela Fedorko, Katarzyna Ołdak, Alicja Grzegrzółka, Karolina Piech, Magdalena Urbanek, Nina Szewczyk , Natalia Chodorowska, Julia Szablewska, Łukasz Stankiewicz, Maciej Mikulski, Szymon Ratajczak, Aleksander Marciszewski, Szymon Leszczyński, Jan Puchowski

W dniach 25.09-29.09.2017 w ramach wymiany międzynarodowej w Józefowie gościła grupa młodzieży z Hiszpanii. 16 uczniów i 2 nauczycieli z miejscowości L'Hospitalet de Llobregat nieopodal Barcelony poznawało walory Naszego regionu
i kulturę kraju pod okiem 16 uczniów klas drugich oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej nr 3 oraz nauczycieli-opiekunów wymiany.
Dzięki zaangażowaniu wszystkich osób biorących udział wymianie oraz życzliwości Urzędu Miasta Józefowa w czasie swojego pobytu goście z Hiszpanii zwiedzali Łazienki, Stare Miasto, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Nauki Kopernik. Hiszpanie wraz z polskimi kolegami brali również udział w lekcjach i zajęciach na basenie, a także w ognisku zorganizowanym w pobliskim Hopsasa.
W wieczór poprzedzający wylot grupy, w murach szkoły, odbyła się uroczysta kolacja przygotowana przez rodziców uczestników wymiany, na której obecny był Przewodniczący Rady Miasta pan Cezary Łukaszewski, Dyrektor SP3 pani Lidia Krupa, uczniowie i nauczyciele biorący udział w wymianie oraz rodzice.
Uczniowie naszej szkoły przygotowali prezentację zawierającą zdjęcia z wymiany oraz wręczyli gościom z Hiszpanii upominki. Ostatniego dnia pobytu w Pijalni Czekolady E. Wedel uczestnicy zdobili torciki wedlowskie, które będą stanowiły dla nich wspaniałą pamiątkę. Pełni pozytywnych emocji i wspaniałych wspomnień uczniowie SP3 z niecierpliwością oczekują rewizyty, które będzie miała miejsce w listopadzie.

 • foto relacja - GALERIA
 • WITAJ SŁONECZNA HISZPANIO!


  6 maja 2014 roku grupa 15 uczniów i 2 nauczycieli z naszej szkoły wyruszyła
  z rewizytą do Hiszpanii. W styczniu młodzi Hiszpanie gościli w Józefowie.
  Teraz my polecieliśmy do nich. W Porto, na najbliższym lotnisku od miasta będącego celem naszej podróży, spotkaliśmy się z hiszpańskimi nauczycielami i autokarem pojechaliśmy do Vigo, do szkoły Colexio Alborada. Przed wejściem do szkoły czekała na nas grupa młodzieży. Hiszpanie przygotowali piękny plakat powitalny. Następnego dnia pojechaliśmy na wycieczkę do Santiago de Compostela – jednego z popularniejszych
  w Europie miejsc pielgrzymkowych. Jadąc pociągiem podmiejskim, mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe widoki, ponieważ linia kolejowa biegnie dookoła zatoki. Santiago de Compostela jest również stolicą hiszpańskiej prowincji Galicja, do której należy Vigo. Po zwiedzaniu starego miasta dotarliśmy na rynek główny, gdzie naszym oczom ukazała się piękna zabytkowa katedra. Zwiedziliśmy budynek katedry z przewodnikiem i po pokonaniu 100 schodów dotarliśmy na dach, skąd mogliśmy podziwiać wyjątkowe widoki. W czwartek mieliśmy dzień sportu. Pojechaliśmy do nowoczesnej hali sportowej. Po rozgrzewce uczniowie mieli okazję poznać hiszpańskie gry i zabawy sportowe. Później odbył się piknik, a wieczorem tamtejsza Rada Rodziców zorganizowała dla nas imprezę w stylu galicyjskim. Na wydarzenie zostali zaproszenie wszyscy uczniowie i rodzice szkoły hiszpańskiej. Zespół ludowy z tradycyjnych strojach zaprezentował nam galicyjskie piosenki i tańce. Zaskoczył nas fakt, że jednym
  z tradycyjnych instrumentów galicyjskich są dudy. Czwarty dzień spędziliśmy w Vigo. Najpierw odwiedziliśmy Urząd Miasta. Zaprowadzono nas do sali, gdzie odbywają się obrady Rady Miasta Vigo. Rzecznik prasowy wyjaśnił, na czyich fotelach siedzą uczniowie - kto jest burmistrzem, skarbnikiem, sekretarzem, radnym. Później powitał nas burmistrz Vigo. Po przemowie burmistrza otrzymaliśmy pamiątki. Odwiedziliśmy centrum kierowania ruchem drogowym miasta, gdzie pokazano nam, jakiego wysiłku wymaga zapewnienie bezpieczeństwa w tak dużym mieście. Później odbyliśmy wycieczkę z przewodnikiem po Starówce i porcie. W sobotę byliśmy na wyspie Cies. Jest tam rezerwat przyrody, więc musieliśmy mięć specjalne pozwolenie. Surowe są również zasady dotyczące wywożenia z wyspy nawet muszelek i piasku. Podróż statkiem zajęła około godziny. Od razu poszliśmy na plażę. Miejsce naprawdę wspaniałe – krystaliczna woda, biały miękki piasek. Co prawda temperatura wody jak w Bałtyku – ocean Atlantycki jest jednak zimny. Wieczorem wróciliśmy do Vigo. Niedziela – to był dzień w rodzinie. Każdy spędził ten dzień z rodziną, u której mieszkał. W poniedziałek mieliśmy lekcji w szkole hiszpańskiej. Najpierw była lekcja muzyki. Nauczyciel przedstawił tradycyjne instrumenty galicyjskie, a potem zostaliśmy poproszeni o zaprezentowanie tradycyjnych polskich melodii. Przy dźwiękach muzyki
  z „Pana Tadeusza” zatańczyliśmy poloneza. Taniec przypadł uczniom hiszpańskim do gustu i wielu z nich natychmiast chciało się go nauczyć. Później mieliśmy lekcję plastyki, matematyki, języka galicyjskiego oraz języka hiszpańskiego. We wtorek rano pożegnaliśmy się z uczniami i nauczycielami Colexio Alborada na podwórku szkolnym. Nie obeszło się bez łez. Wróciliśmy do Polski pełni wrażeń.

  "POLAND MEETS SPAIN”


  12 stycznia na wymianę międzyszkolną przyjechała grupa młodzieży z Hiszpanii. Przez tydzień uczniowie będą mieszkać u rodzin naszych uczniów, a w maju nasi gimnazjaliści pojadą z rewizytą. Zagraniczni goście mają 14-15 lat i pochodzą z Vigo – miasta w północno-zachodniej Hiszpanii nad Oceanem Atlantyckim. Ich szkoła „Colexio Alborada” podobnie jak nasza uczestniczy w unijnym programie edukacyjnym eTwinning. Tak narodził się też pomysł na polsko-hiszpańską wymianę.

  SERDECZNIE WITAMY!!!
  Program pobytu grupy hiszpańskiej w Józefowie wypełniony był wieloma atrakcjami. Zwiedzali Józefów, a w nim Muzeum II Korpusu Polskiego, poznawali Warszawę. Wraz ze swoimi polskimi kolegami byli w Łazienkach, spacerowali Traktem Królewskim, odwiedzili Stare Miasto. Poznali życie i twórczość Fryderyka Chopina w Muzeum kompozytora na Tamce, a także miło i ciekawie spędzili czas w Centrum Nauki Kopernik. Nie zabrakło także rozrywki w Hulakula, gdzie młodzież grała w kręgle. Popołudnia spędzane w polskich rodzinach także pełne były przeróżnych atrakcji. Uczniowie jeździli na łyżwach, zwiedzali Stadion Narodowy, uczestniczyli w kuligu.

  Niewątpliwie jedną z największych atrakcji był… śnieg. Sprawił on naszym gościom ogromną radość. Długo trwały zabawy i robienie pamiątkowych zdjęć.

  Hiszpanom bardzo podobała się nasza szkoła; różnorodne pracownie, piękne, kolorowe sale, biblioteka, hala sportowa i basen wzbudziły zachwyt hiszpańskiej młodzieży oraz nauczycieli. Jeden dzień wizyty wypełniony był różnymi zajęciami szkolnymi
  i sportowymi. Podczas lekcji porównywano systemy edukacji w obu krajach, a także omawiano tematy związane z naszym miastem, wykorzystując materiały promocyjne podarowane młodzieży przez Urząd Miasta Józefowa. Rozegrano także mecz
  w siatkówkę, w piłkę nożną, w badmintona. Zaprezentowaliśmy Hiszpanom naszą nową dyscyplinę sportową, której od tego roku uczymy się na lekcjach wychowania fizycznego – lacrosse. Nie zabrakło także zabaw na basenie.

  W piątkowy poranek młodzież spotkała się z Panem Stanisławem Kruszewskim, Burmistrzem Józefowa. Pan Burmistrz pytał gości o wrażenia z pobytu i zaprosił do ponownego odwiedzenia naszego miasta.

  Z dnia na dzień coraz lepiej się poznawaliśmy. Nawiązywały się nowe znajomości,
  a może nawet przyjaźnie. Wiele się o sobie dowiedzieliśmy.

  19 stycznia, w niedzielę, przyszedł czas rozstania. Usłyszeliśmy od naszych gości wiele miłych słów i podziękowań. Pobyt w Polsce bardzo im się podobał. Musieliśmy się pożegnać, ale już nie możemy się doczekać wizyty w Hiszpanii. Kolejne spotkanie
  z nowymi kolegami - w maju.